Culinary Records

auschef.com chefpedia.org certifiedchef.com salonculinaire.com sitemap

Search Chefpedia.org

Home is the Main Kitchen

Auschef.com

Competitions

Chefpedia.com

About chefpedia

Contributors

Articles

Black Hat History

Codes of Practices

Culinary Terms

Certifiedchef.com

About certifiedchef

Salonculinaire.com

About salonculinaire.com

Records

Eulogy

S.A.K.E. A philosophy

The Cook’s Uniform

Virtual Museum

More

Links and videos

Contact

 

Culinary Competitions * Bocuse d'Or * Copper Skillet *Culinary Olympics *World Champions in Culinary Knowledge *Les Toques Blanches Pioneers*Individual Honours*Memorials*Facilities named after chefs* Salonculinaire.com Hall of Fame
 Place = Known overall place achieved . G= Gold.  S= Silver. B=Bronze
Not all awards have been identified- Please advise George Hill for amendments, or additions.

Additional  information (some with images) may be viewed on Chefpedia.org

The Bocuse d'Or established by Paul Bocuse in 1987 has become the most sought-after professional cookery competition for an outstanding individual young chef from around the world. The competition is held every two years in Lyon, France and national entry into the competition is only by personal invitation of Paul Bocuse.

Australian Representatives since 1989:

1989 John Plako
1991 Tony Sandeburg
1993 Mark Shalles
1995 Thomas Milligan
1997 Ross Howell
1999 Ross Howell
2001 Joe Vargetto
2003 George Calombaris
2005 Scott Pickett
2007 Luke Croston
2009 Luke Crostin
2011 Russell Clarke
2013
2015
2017
2019 Michael Cole
Each year the International Association of Conference Centers (IACC ) calls upon their global membership conference centers to participate in the Annual International "Copper Skillet Competition" to award the prestigious IACC "Chef of the Year".

With over 400 world-wide IACC member properties, the competition brings together the best of chefs from the conference centre sector of hospitality industry across the globe.


Australian Representatives: since 2004:

2014 Senior Michael Greenlaw - Lindenderry Winner
2014 Junior Jess Hughes -Vue Grand
2013 Jason Palmero- MGSM
2012 Jess Hughes - Vue Grand
2011 Phillip Edwards - Lindenderry
2010 Eresh Tantiriwatta - The Grange at Cleveland Winery
2009 Dean Duyvestyn -Deakin University
2008 Nigel Stainwall - Glen Erin Vineyard
2007 Sunil Pajnoo - M,G,S,M Conference Centre's
2006 Brad Lobb - Campaspe House
2005 Dean Duyvestyn - Deakin University
2004 Janine Harris- The Country Place
The International Exhibition of Culinary Art (in German: Internationale Kochkunst Ausstellung or "IKA") termed the Culinary Olympics, is a quadrennial chef competition, and the biggest culinary competition and exhibition in the world.
1968 (National)
Awards Unknown

Les Smith
Frank De Koning
Claudio Magris
Harry Kahn
Dave Saunders
Cyril Butler
1980 (National)
5 G - 2 S - 3 B
Placed second


Celso Galeazzi - Manager
Chris Redmond - Captain
Ernst Stuhler
Gary Cowled
George Hill
Raymond Tormey
1984 (National)

Michael Strautmanis
Derrick Casey
Hebert Klinkhammer
Ingo Schwatz

1984 National Junior Placed First
World Champions

Manager John Fahey
Bill Conway
Mauro Molent
Quentin Underhill
Scott Hopgood
1984 (Regional Vic)

Klaus Lemm (Manager)
Manfred Hennig Captain
Rene Willen
Kurt Frederiksen
I988 (National)

Tom Mc Connell
Keith McNeil
Rick Stephen
Nicholas Brida
Tony Ryan
Armando Javellana
1988 National Junior
Placed First
World Champions

Manager Manfred Hennig
Captain Nicholas Wyman
Team Member John Casey
Joanne Woodward
Mark Davey
1988 NSW Regional Team

Vince Crawley – Manager
John Placko – Captain
Tony Sandeberg
Karen Lewis
Graham Manvell
1988 Support Members

Scott Tracey
Quentin Underhill
Craig Birchall
Shelley Placko
1992 (National)
1G - 2 S - 1 B

Michael Strautmanis,
Rick Stephen,
Quentin Underhill,
Graham Manvell,
Brendan Hill,
Karen Lewis-Underhill,
Max Chong
1992 (Regional Vic)
4 Gold - 5 Bronze

George Skaliotis
Thomas Barr
Matt McBain
Jean Hill (3 Individual Gold)
1992 Australian Defence Force 'The combined Army Navy and Air force team led by LT. Rick Burridge
9 Gold 11 Silver 5 Bronze

G Baird,
CR Evans,
C.A. Whittaker,
G.J. Altmann
NC Kirk,
M.O. Foenander,
M.V .McAuliffe
R.J . Atkins,
G.W. Harnett,
J. Schinella,
C.S. Robertson.
1992 GFW Regional Team Vince Crawley – Manager

Tony Sandeberg – Captain
Colin Goldsmith
Scott Tracey
Ingo Schwarze
Reinhard Roithner
1992 Support Members

David Barnes
Vanessa Kemp
Kathryn Wallace
Amelia Soo
Dean Sammut
1996 (National)
3 Gold Cold - 1 S


David Purslow,
Burt Lozie,
Adrian Tobin,
Albert Stickney,
Jodie Gentle,
Robert DeCamo,
James Archer
1996 Pastry Team

Albert Stickney
Sheng Sheng
Kathryn Yonge
2000 No Teams Attended
2004 (National)
1 G -  2 B -  1 S

Rick Stephen,
Glenn Austin,
Gary Farrell,
Peter Wright,
Ruth Klass,
Tim Smith,
Andrew Mann,
Neil Abrahams

 

2008 (National)
2 Gold, 1 S, 1 B

Jenni Key
Matt McBain
Andre Kropp
John Lanzafame
Shane Keighley
Rick Stephen ( Manager)
Shannon Kellam
Neil Abrahams
Daniel Hiltbrunner
2008 Junior Team
Western Australia

Royston Clark
Che Tam Nguyen
Sam Carstairs
Sam Monks
Sian Cole

Management Support Team
Patrick O Brien
Peter Tischhauser
Martin Carlin
Charge D’affaires - Michael Strautmanis, SA
2012 Junior Team
Gold Hot Kitchen
Silver Cold Table

Matthew Wynn QLD,
Cameron Wetton WA,
Shane Middleton WA,
Richard Pascoe QLD,
Natasha Stubbs WA
Cherise Minas
(now Davids) WA
Stewart Wesson, SA,
Charge D’affaires:
Michael Strautmanis, SA
2016 Junior Team

Christopher Malone
Mark Johnston
Cherise Davids
Jade Hugi-Fergusan
Julia Buri Neil
Patrick Sorano
Jaimi Rogers

Management Team
Patrick O Brien
Peter Tischhauser
Matt McBain, VIC
Charge D’affaires Michael Strautmanis, SA
 
2020 2024
World Championships in Culinary Arts (Australian Driven Global Internet Culinary Knowledge Competition delivered by salonculinaire.com): World Champions 2007 - 2015 - (Over 8 Years, hundreds of chefs across many countries entered and attempted this internet delivered competition. This competition is discontinued.)
World Champions:

Gary Smith Australia
John McFadden - Australia
Marcus Moore - Australia
Chris Muldoon - Canada
Phil Sinclaire - Scotland
Edward Seisun - Australia
Glenn Humphrey - USA
Gary Butt - Sweden
Grand Masters Chefs:

Anton Gaston USA
Andrew Wisken Australia
Anton Gaston USA
Bernhard Koeniger USA
Brian Dragos
Chris Muldoon Canada
Deb Foreman Australia
Edward Seisun Australia
England: Mark Heirs Falkirk
Ethan Hill Australia
Gary Smith Australia
Gary Thompson Spain
Glenn Humphrey USA
Harley Zukerman Australia.
Grand Masters Chefs:

Huw Williams Australia
India: Dhanapal Chennai India
John McFadden Australia
Marcus Moore Australia
Mark Weatherley Australia
Martin Harrap Auckland New Zealand
Nick Blackmore Australia
Nigel Stainwall Australia
Peter Williams Australia
Phil Sinclaire Scotland
Robert Ford Australia
Russell Hands Scotland
Stephanie Sherman
n
Les Toques Blanches Awards to acknowledge Australian chefs who are considered as "Pioneers of The Australian Culinary Culture"
John Miller 1998
George Kineses1998
(Vale)
Claudio Magris 1998 (Vale)
Frank de Koning 1998
(Vale)
Herman Scheider 1999
Kurt Leitinger 1999
David Sanders 1999
(Vale)
 
Peter Gromotka 1999
Sydney Brooks 2000
(Vale)
Erling Bagno 2000
(Vale)
Keith Byron 2001
(Vale)
William Gallea 2001
(Vale)
Werner Bohlmann 2001
(Vale)
Horst Winkler 2002
(Vale)
Mario Costa 2002
(Vale)
 
Otto Kamenzin 2003 (Vale)
George Hill 2004
Bernd Uber 2004
Stephanie Alexander 2005
Philippe Mouchel 2006
John Langford 2006
Manfred Hennig 2007
Ernst Stuhler 2007

 
Tony Rogalsky 2008
Reinhard Sass 2010
Jacques Reymond 2014
Massimo Di Luca
Individual acknowledgements associated with Australian and professional cookery:
Rick Stephen - World Association Cooks Societies Life Member 1990
Claudio Magris (RIP)- World Association Cooks Societies Life Member 1990
Ael Bailey (RIP) - World Association Cooks Societies Life Member
John Miller - Chevalier de L'Order du Mérite
George Hill - Churchill Fellowship
1980 Culinary Olympic Team - Australian Foodservice Manufacturers Association
George Hill - Australian Foodservice Manufacturers Association
George Hill - National Association of Foodservice Equipment Suppliers

Individuals tributes for contribution to Australian Culinary Arts.

Len Collins Memorial Trophy - Victoria (VALE) - Trophy - Presented Bi Annually at a major Salon Culinaire to the best competitor in the competition
Jean Hill Memorial Trophy (VALE) - Victoria - Trophy - Presented Bi-Annually at a major Salon Culinaire to the best food artist in the competition

Kitchens training facilities, and resources named after chefs:

John Miller - William Angliss Institute of Tafe - Victoria Training Demonstration Kitchen
John Miller - Chisholm Institute of Tafe - Victoria Training Kitchens
Claudio Magris(VALE) - Chisholm Institute of Tafe - Victoria Training Kitchens
Alex Chenevier -(VALE) Chisholm Institute of Tafe - Victoria Training Kitchens
Ael Bailey (VALE) - Chisholm Institute of Tafe - Victoria Training Kitchens
George Hill - Chisholm Institute of Tafe - Victoria - Liquor studies bar and training resource
George Hill - Mt Austin High School - Wagga Wagga - NSW Regional Training Kitchen
Paul Moore - Victorian University - Victoria

Salonculinaire.com "Chef of Chefs" – "Culinary Hall of Fame"

Chefs who are identified on salonculinaire.com selected from member subscriptions nominations and supported by substantial measurable evidence. The salonculinaire.com Culinary Hall of Fame, identifies chefs whose service and commitment has made a significent impact in influencing the Australian commercial kitchen.
Alexander, Stephanie. OAM.
Di Luca, Massimo
Miller, John. OAM
Schings, Hans
Schwarze, Ingo
Claudio Magris. OAM (RIP)
 

Salonculinaire.com on skype

Salonculinaire.com at LinkedIn

This is a professional chef’s website that offers culinary knowledge competitions, a culinary dictionary, debates, networks, virtual culinary museum and more.

Email: gorge@salonculinaire.com

Join the group

Telephone: 61 3 9735 0880

Copyright

2 Archer Close, Lilydale

Mobile: 0415 521 115

Disclaimer

Victoria, Australia, 3140

Copyright © 2012

Privacy Policy
>